Ubuntu 15.10 проблеми със Samba
Здравейте.Забравил съм колко бъгави могат да бъдат краткотрайните издания на Ubuntu и си инсталирах 15.10.Освен че има разни проблеми с изобразяването на шрифтовете,Samba-та също ми прави мизерии.
Та конфигурацията е следната :

дистрибуция - Ubuntu 15.10 Beta 2
ядро - 4.2.0-16-generic
версия на Samba - 4.1.17-Ubuntu

Та реших да споделя папка Downloads в която се намира в /home/bavarian/ и има права 755.Първо го направих по мързеливия начин - десен бутон чрез файловия мениджър и опция "Local Network Share".Не проработи.Реших да не мързелувам и започнах да редактирам /etc/samba/smb.conf.Ето го и самият файл :

Всичко си е както нормално,потребителя е позволен и добавен чрез smbpasswd,въведена е същата парола като в системата.Не съм пробвал но и да не бях въвел предполагам щеше да я синхронизира от системата.
Защитната стена на UFW е включена но със съответни позволения за моята мрежа(10.0.0.0/24):
Код:
To                         Action      From
--                         ------      ----
51413                      ALLOW       Anywhere
Anywhere                   ALLOW       10.0.0.0/24
51413 (v6)                 ALLOW       Anywhere (v6)

Всичко изглежда перфектно.Да обаче пробвах през Ubuntu 14.04,15.10,даже и през Windows 10 и не мога да се логна за да достъпя споделената папка.Просто не ми приема данните и като погледна във /var/log/auth.log виждам това : 

Код:
Oct 18 15:41:40 bavarian-Aspire-5742G smbd[4110]: pam_unix(samba:session): session closed for user nobody
Oct 18 15:41:40 bavarian-Aspire-5742G smbd[4112]: pam_unix(samba:session): session closed for user nobody
Oct 18 15:41:41 bavarian-Aspire-5742G smbd[4113]: pam_unix(samba:session): session closed for user nobody
Oct 18 15:41:41 bavarian-Aspire-5742G smbd[4114]: pam_unix(samba:session): session closed for user nobody

И не мога да разбера защо приема потребител nobody,след като изрично изписвам моят username.Даже някъде препоръчваха и съм задал директива force user = bavarian в smb.conf.

Като отворя съответните логове във /var/log/samba/ виждам подобни простотии : 

Код:
 STATUS=daemon 'smbd' finished starting up and ready to serve connectionsprocess_usershare_file: stat of /var/lib/samba/usershares/downloads failed. Permission denied
[2015/10/18 15:38:12.293610,  0] ../source3/param/loadparm.c:4366(process_usershare_file)
 process_usershare_file: stat of /var/lib/samba/usershares/downloads failed. Permission denied
[2015/10/18 15:38:12.337597,  0] ../source3/param/loadparm.c:4366(process_usershare_file)
 process_usershare_file: stat of /var/lib/samba/usershares/downloads failed. Permission denied
[2015/10/18 15:38:12.459457,  0] ../source3/param/loadparm.c:4366(process_usershare_file)
[2015/10/18 15:38:12.488831,  0] ../source3/param/loadparm.c:4366(process_usershare_file)

И така вече 3 дена си блъскам главата и една кирлива Samba не мога да настроя,която принципно отнема 3 минути.
Не знам дали има нещо свързано със systemd тука но при 14.04 не съм имал никакви проблеми с това.
God is a Dj and House is my Religion

[Изображение: fobnHd2.png]

Bavarian's Blog
Отговори
От много години съм загърбил SAMBA като решение и ползвам само SSH  за прехвърляне на файлове между различни у-сва що се отнася до домашната ми мрежа. За корпоративни пък скоро не ми е е налагало да конфигурирам заради готовите NAS устройва, който все по-често се ползват и за това едва ли мога да ти бъда особено полезен със съвет, просто защото и аз не си спомням какви подводни камъни имаше SAMBA. Имам обаче 2 предложения:

Защо pam password change = yes е активно? И като второ предложение. Защо примерно не направиш САМБА юзера и паролата за него да са като името и паролата на клиента. Т.е. примерно ако имаш WIN машина с потребител Ivan и парола 1234, задаваш същите име и парола на САМБА сървъра.
Отговори
Инсталирай си webmin и си решаваш проблемите с настройките на всички приложения apache(vhost и т.н.), mysql, samba, ftp И много други опции Smile
Отговори
(18.10.2015, 21:30)exwol написа: От много години съм загърбил SAMBA като решение и ползвам само SSH  за прехвърляне на файлове между различни у-сва що се отнася до домашната ми мрежа. За корпоративни пък скоро не ми е е налагало да конфигурирам заради готовите NAS устройва, който все по-често се ползват и за това едва ли мога да ти бъда особено полезен със съвет, просто защото и аз не си спомням какви подводни камъни имаше SAMBA. Имам обаче 2 предложения:

Защо pam password change = yes е активно? И като второ предложение. Защо примерно не направиш САМБА юзера и паролата за него да са като името и паролата на клиента. Т.е. примерно ако имаш WIN машина с потребител Ivan и парола 1234, задаваш същите име и парола на САМБА сървъра.

Промених полето но без резултат.Samba потребителя и паролата съм ги направил еднакви с тези в системата,с други думи потребителите на всички мои компютри са с еднакви потребител и парола.

(19.10.2015, 00:12)Matrata написа: Инсталирай си webmin и си решаваш проблемите с настройките на всички приложения apache(vhost и т.н.), mysql, samba, ftp И много други опции Smile

Не съм пробвал webmin но не е ли зависим от Apache?Аз не пускам сървър просто имам няколко компютъра вкъщи и ми е много удобно да пусна шеринг през Samba понеже принципно се настройва много бързо и лесно.Но ще опитам пак и ако не се получи ще пробвам през Webmin.

Bavarian's Blog
Отговори
Не е зависим от Apache. Apache-to е за web сървър смисъл да пусеш и да теглиш през браузъра или да правиш сайт просто дадох пример за функционалността на webmin.
https://www.google.com/search?q=webmin+s...27#imgrc=_

Тук можеш да видиш как излиза и да прецениш дали да го инсталираш но приницпно е много опростен вариант за настройка
Отговори
(19.10.2015, 10:04)Bavarian написа: Промених полето но без резултат.Samba потребителя и паролата съм ги направил еднакви с тези в системата,с други думи потребителите на всички мои компютри са с еднакви потребител и парола.

Мммм ок. Аз наистина не си спомням какво беше, но ще е на проба. Примерно се сещам, че в момента не виждам security оторизация, което си мисля, че трябваше да е security = user или нещо такова. Отделно, завали стената въпреки, че едва ли проблема е точно в нея. Също виждам, че в

;[profiles]

;   browseable = no

а трябва да е = yes

Опитай с горните промени и пак ще гледаме файла Smile
Отговори
(19.10.2015, 13:59)exwol написа: Мммм ок. Аз наистина не си спомням какво беше, но ще е на проба. Примерно се сещам, че в момента не виждам security оторизация, което си мисля, че трябваше да е security = user или нещо такова. Отделно, завали стената въпреки, че едва ли проблема е точно в нея. Също виждам, че в

;[profiles]

;   browseable = no

а трябва да е = yes

Опитай с горните промени и пак ще гледаме файла Smile

Цък не става.В лога пак си плямпа същото...

Bavarian's Blog
Отговори
(19.10.2015, 23:06)Bavarian написа: Цък не става.В лога пак си плямпа същото...

Добави един ред в Global Settings след WORKGROUP

security = share

Това в случай, че си задал парола на SAMBA юзера. Ако не си му сетнал парола, тогава задай реда да е security = user
Да си призная карам на посоки. Грешката е някъде в оторизацията на юзера Blush
Отговори
(20.10.2015, 00:14)exwol написа: Добави един ред в Global Settings след WORKGROUP

security = share

Това в случай, че си задал парола на SAMBA юзера. Ако не си му сетнал парола, тогава задай реда да е security = user
Да си призная карам на посоки. Грешката е някъде в оторизацията на юзера Blush

Не ще..Ще го я махам тази бета версия няма да стане.Имам същата конфигурация на 15.04 и 14.04 и си работят без никакви проблеми.Вероятно тука има няква дребна простотия която изпускам.Някой допълнителен пакет нещо може би.

Bavarian's Blog
Отговори
(20.10.2015, 20:29)Bavarian написа: Не ще..Ще го я махам тази бета версия няма да стане.Имам същата конфигурация на 15.04 и 14.04 и си работят без никакви проблеми.Вероятно тука има няква дребна простотия която изпускам.Някой допълнителен пакет нещо може би.

Можеш ли да пуснеш конфига на САМБА от някой от работещите сървъри, че ми стана интересно какво ли се е бъгнало Smile
Отговори

Отваряне на:

Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)