Raspberry Pi 2
Преди всичко, какво е Raspberry Pi?
[Изображение: 200px-Raspberry_Pi_Logo-0b63e576aaf92a8a.png]
Raspberry Pi е едноплатков мини компютър създаден през 2012 година в Англия от Raspberry Pi Foundation.
Неговата основна цел е да подпомогне развитието на младите хора в сферата на информационните технологии.
Компютърът е с размерите на една кредитна карта и към настоящият момент има произведени Raspberry Pi 1 (модел A,B и B+) и Raspberry Pi 2 (модел B).
От появата си на бял свят през 29 Февруари 2012 година, са продадени повече от 4 милиона бройки по цял свят.

2.
За какво служи?
Браузване в мрежата, проверка на пощата, чат, да играете игри
Да се научите да програмирате
Да научите Linux
Сървър:
– Web server
– FTP server
– Email server
– BitTorrent server
– Home Media Center
– Minecraft сървър
– Вържете няколко Raspberry Pi и си направете собствен cluster
Приложения в ежедневието:
– Датчик за движение
– Да показва температурата в стаята
– Да затваря врата на спалнята Ви при определени условия
И още много, много други! Единственото ограничение е вашата креативност!

3.
Защо точно Raspberry Pi?
Това, което отличава Raspberry Pi е неговата достъпна цена и технически параметри.
Цена: 70 лева.
Процесор: ARM1176 @ 700Mhz (Процесор използван в мобилните устройства)
Памет: 512MB (Споделена с Видео картата)
Видео карта: Broadcom @250Mhz
USB: 2 USB 2.0 порта
3.5mm jack
HDMI с поддръжка на 1080p
Съхранение на данни: SD карта /с възможност за закачане на флашка или външен хард диск/
Мрежови чип: 10/100Mbit
*Описаните технически параметри са за версия B !

Това е кратка информация за това малко чудо. Всеки въпрос свързан с него може да се споделя в тази тема ако зачистят въпросите и има голяма заинтересованост към устройството ще направим отделен раздел за него.
Отговори
Ако имате Pi, дори и от старата серия B, B+, можете да го настроите като Media Player.
Предимставата са в достъпа до различни кодеци, файлови формати, файлови системи в съчетание с добри възможности за настройка.
Освен това потребителският интерфейс е оптимизиран в качеството на медия център - поддържа управление само с мишка, управление през браузър, упраление с дистанционно или програма за мобилни устройства. Може би най-любопитната от тези опции е CEC, възможност за управление чрез дистанционното на телевизора.

И така, ето как можете да инсталирате Kodi на Raspberry Pi.

1. Най-напред трябва да разберете с коя версия на Raspberry Pi разполагате. Възможностите засега са модел A/B/B+/2.
Модел А не ви го препоръчвам, тъй като оперативната памет е много ограничена за целите на медия център - само 256MB.
Model B и B+ разплагат с 512MB RAM, процесор Broadcom BCM2835, работещ на честота 700MHz. Архитектурата е  ARMv6l.
Model 2 вече разполага с 1GB RAM и четириядрен процесор BCM2836/900MHz. Архитектурата му е ARMv7l.

2. Намерите подходяща SD карта. За съжаление не всички стават, но като цяло Pi2 е по-непретенциозен и всяка microSD би свършила работа.
Колкото до B/B+, таблицата от този линк може да ви помогне:

http://elinux.org/RPi_SD_cards
Обърнете внимание на модел B стават големите SD карти /или малка с адаптор/, докато на B+/2 само microSD.
Спокойно може да работите с 8 или 16 GB.

3. Инсталирайте Arch Linux. Това е доста лесно, ако сте работили с Linux. Достатъчно е да следвате опътването от инструкциите по-долу. Но внимавайте, важно е да следвате опътването за вашата архитектура!

http://archlinuxarm.org/platforms/armv7/...s-ui-tabs2
http://archlinuxarm.org/platforms/armv6/...s-ui-tabs2

4. Сега свържете Raspberry Pi и се логнете. Възможно е през ssh или директно, като във втория случай ще трябва да свържете поне монитор (евентуално TV) и клавиатура. При нашият вариант за инсталиране на Kodi, ще ви е нужен и достъп до интернет.

5. Следва първоначална конфигурация на Arch.

- Нека преминем към root потребителя за да имаме по-големи права.

Код:
$ su

Въведете паролата "root". Няма да видите нищо на екрана, докато въвеждате, това е обичайно за Linux.

- Сега да сменим за всеки случай паролите на потребителите root и alarm.
Предварително си намислете някоя подходяща парола. Тя ще е от значение, ако оставите вашето Pi закачено за интернет.
Аз бих използвал една парола за двата потребителя и освен това бих си я записал на бележка, лепната за самото Pi.

Код:
# passwd root

Въведете парола. Системата ще ви накара да я повторите. Преди това може да поиска сегашната за администратора - root.
Аналогично с alarm

Код:
# passwd alarm

Вие можете да развиете вашите акаунти по свой вкус, но за простота тук ще се придържам към минимални промени по системата.

- Да оптимизираме четенето от SD картата. По подразбиране, при всеки достъп до файл, Linux ще маркира по кое време е четен. Това в нашият случай е лошо, първо защото бави и второ защото тези записи съкращават живота на SD картата. Естествено тогава ще се лишите от тази информация, но тя не е важна за нашите цели.

Най-напред си отбележете колко и какви дялове имате с командата fdisk:

Код:
# fdisk -l

Сега да обновим конфигурационния файл fstab:

Код:
# nano /etc/fstab

Трябва да го редактирате, по начин на този по-долу, но с вашата номерация на дяловете. Важно е да присъстват всички дялове. Oпцията, която искаме да добавим е noatime.

Код:
#
# /etc/fstab: static file system information
#
# <file system>    <dir>         <type>      <options>                              <dump>   <pass>
#
/dev/mmcblk0p2   /                ext4        defaults,noatime                         0        1
/dev/mmcblk0p1   /mnt/boot        vfat        fmask=133,dmask=022,noatime              0        0

Рестартирайте и се логнете отново, с новите пароли.

- Сега да обновим Arch, за да може безопасно да добавяме софтуер.

Код:
# pacman -Syu

- Да редактираме локализацията така, че системата да работи добре в нашият регион.

Първо инсталираме glibc, за да се появи стандартен local.gen:

Код:
# pacman -S glibc

Да видим кои редове от файла са активни:

Код:
# grep -v ^# /etc/locale.gen

Следва редакция:

Код:
# nano /etc/locale.gen

Просто махаме # пред редовете които трябва да активираме. Аз ви съветвам да оставите само "bg_BG.UTF-8 UTF-8" и "en_US.UTF-8 UTF-8".
И прилагаме конфигурацията с:

Код:
# locale-gen

- Сега е хубаво да инсталираме компоненти за достъп до файловите системи ExFat и NTFS.

Код:
# pacman -S fuse-exfat exfat-utils ntfs-3g

- Последно, нека увеличим заделената за видеопроцесора памет:

Код:
# nano /boot/config.txt

Параметърът е gpu_mem.

Код:
gpu_mem=192

6. В тази точка ще конфигурираме външният носител.
Недостатък на Arch в момента е че външният носител не се монтира автоматично при включването му в USB порта. Това е малко досадно, понеже в средата на Kodi ние не разполагаме с лесен начин да го монтираме.

Една възможна обхода е да определим една влашка, да я форматираме в ExFAT и да и поставим определен етикет. Ще конфигурираме fstab така, че да я монтирана в зададена директория. Разбира се, трябва флашката да е включена преди да стартираме Raspberry, но това не е съществена пречка.

Ето какво трябва да поставите във fstab:

Код:
LABEL=VDATA      /mnt/usb  exfat-fuse  defaults,noatime   0         0

Спрял съм се на ExFAT, понеже позволява "големи" файлове, оптимизиране е за флаш и може да я достъпвате от повечето операционни системи.

7. Инсталиране на Kodi.
Стигаме до най-съществената част и може би най-лесната. Просто инсталирайте пакетa kodi-rbp. Сигурно ще ви излязат и препоръчителни пакети, отбележете си и ги инсталирайте, ако намерите за нужно.

Код:
# pacman -S kodi-rbp

И така, вече имаме Kodi. Сега интересният въпрос е как да го стартираме. Има много начини, но ние търсиме такъв, че да работи като сървис. Така ще ни е удобно и когато нямаме директен контрол над Pi-то с клавиатура и мрежа. Страницата на Arch предлага пакета kodi-standalone-service, който позволява systemd да го стартира в качеството на работна среда. Добрата новина е че екипът на archlinuxarm са го добавили директно в пакета на kodi-rbp. За нас остава само да го активираме:

Код:
# systemctl enable kodi

При следващото стартиране на Raspberry ще бъдете прехвърлени директно в Kodi.
От неговият интерфейс ще можете да направите всички допълнителни настройки на видео плейъра.

8. Няколко допълнителни съвета и бележки.
При първото стартиране не разчитайте, че CEC или друг метод за контрол ще проработи. Като минимум си подгответе мишка, докато го настроите и пробвате.

Скоростта на декодиране е приблизително 30fps за 1080p, благодарение на графичния процесор Videocore4.

CEC е метод за контрол през телевизора, тоест командите се подават по HDMI кабелът и можете да използвате дистанционното на уреда. Ако не проработи директно, опитайте да изключите всички други HDMI устройства и го включете на главните (задните) портове. Рестартирайте начисто и проверете отново. Възможно е настройките на вашият телевизор да повлиаят на въпросната функция или да трябва да натиснете определно копче на дистанционното.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Kodi
http://kodi.wiki/view/Raspberry_Pi_FAQ#Formats
http://kodi.wiki/view/CEC
https://www.raspberrypi.org/documentatio...fig-txt.md
Отговори
Само да вметна когато избирате SD карта /ако нямате налична / желателно е да изберете Class 10 защото е по-бърза от останалите и ще работи по глатко Kodi-то. Също за OS може да ползвате OSMC Базирано на Kodi но с по-голям достъп през конзола и функции от към Линукс. Докато при Kodi повечето линукс команди не работят.
Отговори
(29.10.2015, 19:55)Matrata написа: Базирано на Kodi но с по-голям достъп през конзола и функции от към Линукс. Докато при Kodi повечето линукс команди не работят.

Имаш в предвид, че са му сложили конзола ли? Интересно ми е, защото не съм го пробвал, а с тия проекти специфичната информация е кът.

Също да вметна, че чиповете нямат нужда от радиатор и са в порядъка на 40 - 50 градуса по време на възпроизвеждане в кутийка. Така е ако не ги клоквате.
Отговори
Да и то действително графичната среда си е Kodi а под конзола си е чист Debian 8.0 със всички функции и възможности на Linux иначе графично си зарежда и стартира Kodi много е яко. Аз си пиръчах кутийка и днес дойде от братята китаици с 1 вентилатор и 3 радиаторчета и ще ги сложа за всеки случай защото лятото стигаше до 56градуса може да видиш инфо:
Http://178.254.232.224/phpsysinfo
Също така в Web съм си изкарал температурата на видеото, на процесора и съм си сложил датчик за температурата в стаята: http://178.254.232.224/temp
Като всеки любопитен потребител съм си направил и статистика за температурата http://178.254.232.224:8889 цъкаш Start и горе Statistics и от падащото меню си избираш Room Temperature може да се връща и с няколко дни назад. Кефя му се много колкото до кутийката утре ще я монтирам и радиаторчетата

Изпратено от моя Note 3 чрез Tapatalk
Отговори
(29.10.2015, 23:28)Matrata написа: Да и то действително графичната среда си е Kodi а под конзола си е чист Debian 8.0 със всички функции и възможности на Linux иначе графично си зарежда и стартира Kodi много е яко. Аз си пиръчах кутийка и днес дойде от братята китаици с 1 вентилатор и 3 радиаторчета и ще ги сложа за всеки случай защото лятото стигаше до 56градуса може да видиш инфо:
Http://178.254.232.224/phpsysinfo
Също така в Web съм си изкарал температурата  на видеото, на процесора и съм си сложил датчик за температурата в стаята: http://178.254.232.224/temp
Като всеки любопитен потребител съм си направил и статистика за температурата http://178.254.232.224:8889 цъкаш Start и горе Statistics и от падащото меню си избираш Room Temperature може да се връща и с няколко дни назад. Кефя му се много колкото до кутийката утре ще я монтирам и радиаторчетата

И мойто е така, но с Arch. Big Grin
Кажи после как си закрепил радиаторите и какъв е ефекта.

Много готино е станало с Web интерфейса, бравос!
Отговори
Уеб интерфейса е трепач Smile
И моя е в кутийка но радиаторите не съм ги монтирал,просто не ми остана време а и доколкото поразучих температура до 70-80 градуса за тези устройства е в рамките на нормалното.
Ето една случайно открита таблица за температурите и разхода на електричество на RPI1:

[Изображение: img04.png]

Но все пак ми е доста каква разлика в температурите ще дадат тези радиаторчета.
God is a Dj and House is my Religion

[Изображение: fobnHd2.png]

Bavarian's Blog
Отговори
Ето обещаните снимки обаче ми се прецака датчика за стайна температура като сложих вентилатора явно нещо се бъркат GPIO портовете.[Изображение: 4042fe597a2a3ff381f6e5a7825815ef.jpg][Изображение: f248fc4224334788f6f88932edbdc2a7.jpg][Изображение: 5e0511aa06c7b13a49152f3a930bd4da.jpg][Изображение: 30e5ed8946e94232d9b535d7c33d7246.jpg][Изображение: 62e9906486248fab8bdbf784c266715b.jpg][Изображение: 783c9fcae006d65d38ff8a526b7456a2.jpg]

Отговори
Може като си го размествал, да не прави добър контакт. Другото, далечко е разположен и по кабела може да се индуцира напрежение от магнитите на вентилатора.

Ако сложиш кабел от USB, те обикновено имат екранировка. Тя трябва да е заземена само от едната страна, тоест на Pi-то.

Защо има три радиатора? Не се вижда с термопаста, лепило или лепенка ги закрепваш.
Отговори
Здравей, явно не е контактувало както трябва защото преди бях сложил цял лентов кабел от хард диск и от него директно ги бях навързал, а също бях забравил и резистора да сложа между плюс /+/ и дата на датчика. Вече работи датчика за температурата на пъхах го малко Smile
Колкото до радиаторите не знам защо са 3 като аз ползвах само 2 третия от долу има 1 чип но той е голям колкото този на процесора и не става за него, а и няма как да седи в кутийката. Термопаста няма имаха по 1 много тънка лепенка на фирма /3М/ чрез която се закрепят все пак хубавото е че на http://178.254.232.224:8889/statistics.html има статистика и ще видим как се държи но ми прави впечатление че е 25градуса (в кръга на шегата "да не вземе да замръзне Big Grin") ще гледаме по статистика как се държи.
Отговори

Отваряне на:

Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)